Sprężyny gazowe
Budowę tłoczników, wykrojników i form wtryskowych trudno sobie wyobrazić bez stosowania różnego rodzaju sprężyn. Do używanych od dawna sprężyn zwojowych i talerzowych doszły przed laty sprężyny elastomerowe, a niewiele później dynamiczny rozwój techniki doprowadził do uzupełnienia programu sprężyn o sprężyny gazowe. Dzięki szeregowi zalet sprężyny gazowe zaczęły stopniowo wypierać sprężyny zwojowe i elastomerowe. Sprężyna gazowa jest niczym innym jak zbiornikiem wypełnionym azotem o maksymalnym ciśnieniu 180bar. Poszczególne typy sprężyn gazowych różnią się budową, parametrami pracy oraz sposobem zabudowy.
Zalety sprężyn gazowych:
- siła sprężyny gazowej może być regulowana poprzez wzrost lub redukcję ciśnienia azotu, którym jest ona napełniona.
- sprężyny mogą pracować układzie połączonym.
- duża siła przenoszona przy stosunkowo małych wymiarach (oszczędność miejsca w narzędziu w stosunku do rozwiązania konstrukcyjnego z zastosowaniem sprężyn mechanicznych).
- możliwość realizacji znacznie większego skoku roboczego narzędzia.
- równomierny (niemalże o płaskim przebiegu) wzrost siły w zależności od skoku sprężyny.
- brak konieczności stosowania naprężenia wstępnego co jest nieodzowne przy sprężynach mechanicznych.
- znacznie większa żywotność liczona w milionach cykli roboczych.
- sprężyny gazowe nie ulegają procesowi osadzania i zmęczenia materiałowego (stopniowe zmniejszanie długości sprężyny).
Jakość
Azol-GAS jest pionierem w projektowaniu i produkcji sprężyn gazowych zgodnie z Systemem Zarządzania Jakością, jako jeden z pierwszych producentów w 1994 roku uzyskał certyfikat DIN EN ISO 9001 wydany przez TÜV Rheinland. W wyniku dalszego zaangażowania w poprawę norm jakości, Azol-Gas otrzymał certyfikat ISO 14001. Ponadto sprężyny Azol-Gas produkowane są zgodnie z Dyrektywą Europejską 97/23/CE dla Urządzeń Ciśnieniowych (PED), co zostało potwierdzone w 2002 roku przez certyfikat wydany przez ATISAE.
Systemy bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo pracy przy użytkowaniu sprężyn gazowych jest dla nas priorytetowym kryterium podczas opracowywania nowych oraz modyfikacji istniejących konstrukcji sprężyn. Głównym zagrożeniem podczas pracy ze sprężynami gazowymi jest możliwość „wystrzału” tłoka z korpusu sprężyny, lub też niekontrolowane rozerwanie samego korpusu. W sprężynach Azol-Gas zastosowano szereg systemów bezpieczeństwa, chroniących otoczenie przed potencjalnymi zagrożeniami oraz wypadkami z udziałem sprężyn.